Слухові труби поєднують порожнину середнього вуха з носоглоткою. Вони відповідають за вентиляцію вуха, вирівнювання тиску та вивід зайвої рідини. У нормі вони здебільшого закриті й розкриваються, коли ми жуємо, позіхаємо, ковтаємо. Але в деяких пацієнтів розвивається дисфункція слухової труби (зяяння) – це патологічний стан, при якому спостерігається її довготривале або навіть постійне відкриття. Через це вона не може нормально виконувати свої функції, тому всередині вуха порушується тиск, накопичується зайва рідина. В результаті підвищується ризик запалювальних процесів та порушень слуху.
Причини ДСТ
Патологія розвивається на тлі погіршення еластичності хрящів, атрофії навколишніх м’язів або слизової оболонки, що вистилає слухову трубу. Основні провокуючі фактори:
Дисфункція слухових труб у дитини може бути пов’язана з вродженими аномаліями або порушеннями розвитку структур вуха й носоглотки.
Симптоми та види зяяння євстахієвої труби
Залежно від характеру перебігу, розрізняють такі види патології:
- Обструктивна тубарна дисфункція – труба не розкривається повністю, через що повітря не може пройти нею, й всередині вуха накопичується рідина.
- Патологічне зяяння слухової труби – постійне її відкриття, при якому спостерігається надмірне надходження повітря та вмісту носоглотки у барабанну порожнину.
- Рефлюксна тубарна дисфункція – шлунковий сік, що опиняється у ротоглотці внаслідок зворотного закиду, подразнює тканини слухової труби й порушує її функціональність.
Коли розвивається зяяння слухової труби, симптоми такі:
При цьому пацієнту може ставати легше при дихання ротом, у лежачому положенні або при нахилі голови вниз.
Якщо вчасно не звернутися по допомогу, наслідки можуть бути доволі серйозними. Довготривале зяяння вуха робить його вразливим перед інфекціями. Також в багатьох пацієнтів з цим діагнозом барабанна перетинка самовільно рухається просто під час дихання. Це призводить до її деформації, а у важких випадках може спричинити субатрофію або навіть повну атрофію. Слух при цьому активно погіршується і згодом може взагалі зникнути.
Як виявляють патологію
При підозрі на дисфункцію слухової труби діагностика проводиться у кабінеті ЛОР-лікаря. Він опитує пацієнта, збирає анамнез, а далі приступає до обстеження:
- Ендоскопічна отоскопія – візуальний огляд за допомогою оптичного обладнання з підсвіткою, дозволяє побачити запалення, пошкодження барабанної перетинки, накопичення рідини.
- Тимпанометрія – допомагає оцінити ступінь прохідності та загальну функціональність євстахієвої труби.
- Ендоскопія носової порожнини – показує, чи є в пацієнта поліпи, аденоїди та інші новоутворення чи анатомічні особливості.
- Тональна аудіометрія – дозволяє виявити порушення слуху та визначити їх ступінь.
За результатами обстеження лікар ставить точний діагноз та підбирає відповідні методи лікування.
Як лікують патологію
При діагнозі дисфункція слухової труби лікування може бути консервативним або хірургічним. Пацієнту призначають препарати для зняття запалення та усунення інфекції, а також продування євстахієвих труб за допомогою балону Політцера. У більш важких випадках зяяння слухової труби, лікування проводять хірургічними методами:
Профілактика зяяння слухової труби та беруші
Доволі часто причиною патології стають надмірні перепади тиску в порожнині середнього вуха. Найбільш до цього схильні люди, що захоплюються підводним плаванням, часто літають на літаках або постійно піднімається на ліфті на високі поверхи, або ж займаються альпінізмом. Також підвищений ризик у тих, чия робота пов’язана з вибухами – професійні військові, зокрема, сапери. Тому важливо подбати про захист вух від зяяння.
У цьому допоможуть беруші. Це аксесуари вставляються у вуха й захищають їх від акустичних травм та баротравм. Це ефективна міра профілактики, що дозволяє захистити слух та уникнути дисфункції євстахієвої труби, травм барабанної перетинки та інших патологій.
На нашому сайті можна замовити якісні індивідуальні беруші для захисту ваших вух. Ми виготовляємо їх за зліпками слухових каналів, з сучасних гіпоалергенних матеріалів, з використанням 3D-технологій. Зв’яжіться з нами, щоб замовити комплект захисних аксесуарів для ваших вух!
Маєте питання щодо найкращого захисту вашого слуху? Запитайте у нас!