Якщо ви хочете, щоб ваша дитина гарно чула всі звуки та розвивалася гармонійно, то їй потрібен захист слуху. Давайте розберемося, від чого його треба захищати та що в цьому допоможе!
Етапи розвитку слуху та мовлення
В кожної дитини розвиток проходить індивідуально, але загалом можна виділити декілька етапів:
- Передмовленнєвиий розвиток (від народження до 12 місяців). Малюк вчиться розрізняти звуки в своєму оточенні та починає спілкуватися за допомогою жестів, плаче, сміється тощо.
- Етап перших слів (від 12 до 18 місяців). Дитина краще розрізняє звуки та починає вимовляти перші слова – здебільшого прості назви предметів або осіб з оточення.
- Розвиток словникового запасу та синтаксису (від 18 місяців до 3 років). В дитини розширюється словниковий запас, вона починає формувати прості фрази та речення.
- Розвиток комунікативних навичок (від 3 років). На цьому етапі фрази стають більш складними, а спілкування активнішим.
- Розвиток читання і письма (від 5 років). Дитина вивчає правопис, вчиться читати й писати.
В дітей з приглухуватістю цей процес може йти уповільнено. Тому вони потребують особливої допомоги та спеціального навчання.
Чинники, що впливають на слух дітей
Спровокувати порушення дитячого слуху можуть різні причини:
- Порушення внутрішньоутробного розвитку – розвиваються на тлі несприятливого перебігу вагітності. В цьому разі малюк може народитися з нейросенсорною приглухуватістю.
- Бактеріальні інфекції – здебільшого переходять у середнє вухо з носоглотки, але можуть розвинутись також від вологи, травм, розчухів, бруду та пилу у слухових каналах. Вони провокують запальні процеси, що спричиняють кондуктивну приглухуватість. Якщо це вчасно не вилікувати, дитина може втратити слух.
- Акустичні травми – під впливом гучних звуків може пошкоджуватись барабанна перетинки та структури внутрішнього вуха (слуховий нерв). Це може призвести до розвитку приглухуватості.
- Спадковість – в деяких випадках порушення слуху передаються дитині від батьків або інших ближніх родичів.
Коли потрібно перевірити слух дитині
Діагностика потрібна, якщо ви помітили, що слуховий та мовленнєвий розвиток малюка затримується. Зазвичай це помітно вже в перші місяці життя. Наприклад, дитина не проявляє зацікавленості до музикальних та звукових іграшок, не відгукується на своє ім’я, не реагує на звуки оплесків, материнського голосу. Батьків, що стикнулися з такою проблемою, цікавить питання: як перевірити слух дитини вдома? Відповідь проста: краще не зволікати та звернутися по допомогу до лікарів, бо в таких випадках потрібне комплексне обстеження та консультація фахівця.
Види обстежень слуху
- Отоакустична емісія – діагностика функціональності слухових рецепторів внутрішнього вуха (волоскових клітин). Це найкраща відповідь на питання «як перевірити слух у немовляти?», адже дозволяє діагностувати приглухуватість у перші дні життя.
- Тимпанометрія – використовується для діагностики кондуктивної приглухуватості, що викликана запальними процесами такими, як: секреторний або гнійний отит, тубоотит, отосклероз тощо.
- Ігрова аудіометрія – дозволяє оцінити ступінь приглухуватості в дітей молодше 5-6 років.
- Тональна порогова аудіометрія – використовується для діагностики слуху в дітей старше 6-7 років.
За результатами обстеження фахівець підбирає відповідні методи корекції, а також підказує, які засоби захисту органів слуху підійдуть саме для цієї дитини.
Як захистити слух у немовлят та дітей
Основні аксесуари, що забезпечують захист слуху – навушники та беруші. Перший варіант не підходить для дітей, бо складно знайти моделі необхідного розміру. Зовсім інша річ – маленькі заглушки, що вставляються у вуха та блокують голосні звуки. Також вони захищають від акубаротравм, травм, води та забруднень, чим знижують ризик розвитку запальних процесів.
Замовити якісні дитячі беруші можна на нашому сайті. Ми виготовляємо їх з медичного силікону, з використанням 3D-технологій. Для виробництва цих аксесуарів наші фахівці беруть в дитини зліпки вух. Окрім виготовлення берушів, ми також надаємо ЛОР-послуги. Запишіться на консультацію, щоб дізнатись більше!