Фактори ризику
З віком в організмі відбуваються незворотні зміни. Багато функцій починають старіти, шкіра втрачає еластичність, обмінні процеси сповільнюються. Досить часто в літньому віці у людей погіршується зір. Водночас з усіма цими змінами, відбувається згасання звукосприймальної функції. Це пов’язано з тим, що слухові рецептори, які знаходяться у внутрішньому вусі (волоскові клітини) починають відмирати. І оскільки вони не відновлюються, слух знижується необоротно.
У більшості випадків ця патологія розвивається вже після 65 років. У 20-30% людей у світі перші ознаки вікової приглухуватості з’являються вже у віці 50-65 років. А у віковій групі, старшій за 75 років, уже понад 95% людей мають порушення слуху того чи іншого ступеня.
Чому ж в одних людей зберігається гострий слух до 80 років, а інші вже в 60 майже нічого не чують? Основні причини, що провокують пресбіакузис – це:
- хронічні запальні патології органів слуху – середній і внутрішній отит, євстахіїт;
- промислова шкідливість – у людей, які працюють в умовах підвищеного шуму і вібрацій, вікова приглухуватість розвивається частіше;
- прийом ототоксичних препаратів – антибіотики, діуретики, хіміотерапія погано впливають на слух;
- механічні травми вух і голови;
- акустичні та баротравми – від гучних звуків або перепадів тиску;
- хронічні патології – шийний остеохондроз, цукровий діабет, ревматизм можуть провокувати зниження слуху.
Як проявляється хвороба
Основні симптоми цього захворювання пов’язані з погіршенням слуху. Розвивається це поступово. Спочатку людині складно розібрати мову співрозмовника в шумі, відокремити її від фонових звуків. Потім сприйняття поступово погіршується, мова здається нерозбірливою. Згодом слух знижується настільки, що людина може розібрати лише гучні звуки поруч із вухом.
У більшості випадків пресбіакузис розвивається на обох вухах, але втрата слуху рідко буває абсолютно симетричною. Найчастіше одне вухо чує трохи краще, інше гірше. При цьому людина може чути шум у вухах – постійно або періодично.
До чого призводить захворювання
Якщо вчасно не звернути увагу на проблему і не почати корекцію, слух буде погіршуватися, і це з часом призведе до повної глухоти. До того ж важливо пам’ятати, що пресбіакузис тісно пов’язаний із порушеннями роботи внутрішнього вуха, де також розташований вестибулярний апарат. Це означає, що в людини поступово погіршується координація рухів, можуть бути запаморочення, зростає ризик падінь.
Також доведено, що стареча приглухуватість запускає механізми дегенеративного процесу в головному мозку. Надалі це підвищує ризик розвитку деменції.
Діагностика та лікування
Виявити проблему можна за допомогою тональної аудіометрії. Це дослідження показує, наскільки знижений слух, і на яких частотах. За підсумками діагностики лікар дає пацієнтові індивідуальні рекомендації.
При діагнозі пресбіакузис лікування дає змогу зупинити прогрес хвороби, але слух повернути вже не вийде. Зате можна повернути комфорт спілкування та якість життя за допомогою корекції. Для цього використовують слухові апарати або кохлеарні імпланти.
Пресбіакузис і беруші – профілактика патології
Знизити ризик розвитку вікової приглухуватості допоможуть здоровий спосіб життя, заняття спортом, правильне харчування і своєчасне лікування ЛОР-хвороб. Також чудовим засобом для профілактики пресбіакузису є беруші. Вони блокують гучні звуки і допомагають зберегти слухові рецептори. Особливо корисно це буде людям, чия робота пов’язана з підвищеним шумовим навантаженням.
Купити беруші для профілактики пресбіакузису можна на нашому сайті. Ми пропонуємо якісні індивідуальні засоби захисту слуху, які комфортні в носінні та надійно захищають від шуму.