Сірка у вусі – прибирати чи ні?
Мабуть, найпопулярніше питання пацієнтів ЛОР-лікаря. Багатьом здається, що вушна сірка – це щось брудне та зайве, і тому її потрібно повністю вичищати. Але це помилка. Гігієна – не синонім стерильності, вона не вимагає від нас відтирати вуха до «скрипу».
Головна роль вушної сірки – захист органів слуху від забруднень та інфекцій, а також зволоження слухових каналів. Це означає, що без неї вуха стануть вразливішими перед патогенною мікрофлорою, а шкіра вушних проходів почне пересихати. Тому перше правило гігієни слуху – не вичищайте всю сірку з вух, лише її надлишки.
Чого не можна робити з органами слуху
Типова помилка при чищенні вух – використовувати ватяні палички. Вони не допомагають прибрати сірку – навпаки, проштовхують її углиб слухових каналів. Через це утворюються сірчані пробки, які можуть спричинити порушення слуху та запальних захворювань.
Багато пацієнтів дивуються, коли ЛОР каже, що правила гігієни зовсім не вимагають використання ватяних паличок. Те саме стосується сірників і зубочисток з намотаною на них ваткою та інших гострих предметів. Адже, крім сірчаних пробок, вони також можуть спровокувати травми. Але чим чистити вуха натомість? Ми підготували детальну інструкцію, як це правильно робити.
Основні правила гігієни органів слуху
Найпростіший і ефективніший спосіб миття вух:
- Змочіть вушну раковину водою та намильте її – при цьому можна використовувати звичайне мило, шампунь, гель для душу, засоби для вмивання обличчя.
- Змийте мильну піну чистою водою.
- Витріть вуха рушником або сухою серветкою – при цьому важливо, щоб усередині слухових каналів не залишалося вологи.
Також можна протирати орган слуху змоченим у воді ватним тампоном.
Загалом, вушна гігієна – це комплекс заходів, спрямованих на захист слуху. Сюди входить не лише чистка, але також використання берушів від шуму та води, регулярні огляди отоларинголога, аудіометричні тести. До речі, беруші теж потрібно правильно чистити – очищати від сірки за допомогою мильного розчину та проточної води, а потім висушувати.
Що буде, якщо не чистити вуха
На нашу слухову систему постійно впливають негативні фактори довкілля.:
- шум – провокує загибель слухових рецепторів та зниження слуху;
- інфекції – викликають запальні захворювання (отити);
- забруднення – створюють сприятливе середовище у розвиток інфекційних процесів;
- вода – викликає сірчані пробки та запалення у вусі.
Правильна гігієна допоможе уникнути цих проблем.
Правила гігієни слуху у дітей
Дитячі вуха ще не до кінця сформовані, тому вразливіші до впливу негативних факторів. Це означає, що потрібно ретельно стежити, чи немає у дитини сірчаних пробок, запалень, проблем зі слухом. Пам’ятайте, що правильна гігієна органів слуху в дітей віком – важливий чинник їхнього гармонійного розвитку та формування промови.
Поради ЛОР-лікарів
Підведемо підсумки. Гігієна слуху та догляд за вухами включає:
- Відмова від використання ватних паличок та гострих предметів для чищення.
- Регулярне миття зовнішнього вуха за допомогою мильного розчину та води або вологого ватного диска.
- Використання берушів для захисту від шуму, води та перепадів тиску.
- Профілактичні огляди у ЛОРа та перевірку слуху.
Чи відчуваєте дискомфорт у вухах чи погіршення слуху? Зверніться за допомогою якнайшвидше – лікар-отоларинголог з’ясує причину та призначить лікування.
View Comments
Доброго дня, випадково знайшли цю статтю в інтернеті і просто таки зачиталась і дякую вам , тепер наша сімя повністюю відмовиться від вушних паличок ! продовжуйте в тому ж дусі і миру нам